Akné v dospělosti

Zatímco tvář plná pupínků k mládí jaksi patří, v dospělosti už to tak vnímané zdaleka není. Ne že by se teenageři procházející emoční labilitou trápili s akné méně, ale akné v dospělosti může znamenat až společenskou degradaci. Lidé se totiž nedokážou zbavit mýtu o tom, že akné je pouze problémem puberty.

Akné v dospělosti trpí až 10% populace bez ohledu na to, zda se u nich akné objevilo už v pubertě. Mezi teenagery bojujícími s akné převažují spíše chlapci, kteří se celkově potýkají s mnohem těžšími formami akné než dívky. U akné v dospělosti se mluví naopak hlavně o ženách, u nichž se aknózní pleť může objevit až po 25 roce, často až v 30 letech.

Nejtypičtější akné v dospělosti u žen je tzv. premenstruální akné, které se objevuje náhle pár dní před menstruací. Za vznikem nestojí nic jiného než hormonální změny během cyklu, takže se s tímto druhem akné setká téměř každá žena i dívka.

Akné dospělých žen, odborně acne postpubertalis, je mnohem problematičtější, neboť ji nelze účinně ovlivnit zevními prostředky. Pleť je mnohem citlivější a problém většinou vězí hlouběji v dermis, vrstvě kůže, kde se nacházejí mazové a potní žlázy a vlasové folikuly. Mnohdy nejsou patrné žádné zánětlivé procesy a nenajdeme ani žádné komedony. Léčba se tedy spíše volí celková.

Nejběžnějším a nejjednodušším způsobem je nasazení hormonální antikoncepce s antiandrogením účinkem, tedy s obsahem antiandrogenu cyproteronacetátu. I toto řešení nemívá někdy požadovaný efekt, a proto je nutné ho doplnit retinoidy a izotretinoiny, deriváty vitamínu A, které omezují nadměrnou tvorbu mazu. Co se týče přece jen zevních prostředků, pak jsou vhodné přípravky s obsahem kyseliny azelainové, které se dají užívat dlouhodobě a jsou dobře snášeny.

Akné v dospělosti je nejčastěji vyvoláno hormonálními změnami a poruchami v období těhotenství či menstruace. Faktorů podílejících se na jejím vzniku však existuje celá řada a celý problém je nutné konzultovat s dermatologem.