Co je akné

Kdo by neznal ten děsivý pocit, když ráno člověk vstane a na své tváři zahlédne nějaký ten pupínek, který se navíc objeví vždy, když si to nejméně přejeme. V tu chvíli začne urputný boj, jak se nechtěného úkazu na své pleti zbavit, a to všemi dostupnými prostředky. Většinou však naše snaha vede ke zhoršení už tak hrozného a nezbývá nám nic jiného než se smířit, že na důležité schůzce opět nikoho neokouzlíme.

Daleko nepříjemnější než občasný výskyt pupínků je však akné. Nepěkně vypadající pleť posetá mnoha černými tečkami, zarudnutými pupínky a skvrnami je způsobená zánětem, který se tvoří ucpáním vývodů mazových žláz. To zapříčiňuje především hormonální nerovnováha tak typická pro období puberty.

Akné však pubertou zdaleka nemusí končit. Obecně je akné přisuzováno mladistvým, neboť jí zpravidla trpí téměř každý mladý člověk ve věku od 13 do 20 let bez rozdílu pohlaví. Výjimkou však není výskyt akné ani v dospělosti a v komplikovanějších případech znamená přetrvávající problém až do vyššího věku.

Hormonální změny přítomné v dospívání nebo u žen okolo menstruace či v těhotenství nejsou jediným důvodem vzniku tohoto kožního onemocnění. K podstatným faktorům patří nadměrná tvorba kožního mazu a přítomnost bakterií, zejména bakterie zvané Propionibacterium acnes, a kvasinek, které mohou společně v postiženém místě vyvolat bakteriální infekci.

Pokud je vývod žlázy zacpaný, vytvoří se na něm rohovinová zátka, tzv. komedo, které brání mazu ven. Za přispění právě bakterií vznikne zánět šířící se více do hloubky, jež může vést až k cystám a následným hlubokým jizvám. Akné se většinou hlavně naším přičiněním rozšiřuje na další problematická místa obličeje, na čelo, nos a bradu. Nezřídka se objevuje také na zádech či horní polovině trupu.

Svoje místo ve výčtu faktorů způsobujících akné má i dědičnost, špatná volba stravy a životosprávy celkově. Svou měrou také přispívá dlouhodobý stres a nepříznivé prostředí, které má zásadní vliv na stav naší kůže a pleti.