Jizvy po akné

K nejhorším projevům a následkům akné patří bezpochyby různě hluboké či vyvýšené jizvy po akné s tzv. hyperpigmentací kolem, tedy zarudlými skvrnami. Tyto jizvy jsou často velmi obtížně odstranitelné, v mnoha případech se nedají odstranit vůbec. Pacienti často doufají, že jizvy zmizí úplně, a tak jsou obvykle velmi zklamaní z vynaloženého času a plýtvání financí.

Asi nejvíce známou a nejčastější léčbou nasazovanou na jizvy po akné je laser. Jeho účinky jsou však odvislé od poškození pleti a hloubky jizev. Úspěšnost tedy není v žádném případě zaručena, ale obecně se dá říci, že laser zaznamenává poměrně dobré výsledky.

Jizvy po akné se dají ošetřovat dostupnými a v současnosti velmi kvalitními kosmetickými prostředky i léky, které obsahují léčivé a hojivé látky. Existuje spousta šetrných kosmetických prostředků vyrobených přímo pro problematickou pleť. Je vhodné se však před použitím a různým kombinováním jednotlivých přípravků poradit raději s dermatologem, než si přivodit další potíže.

Další možností je vyzkoušet některé prostředky přímo z kosmetické oblasti. Jizvy po akné může velmi příznivě ovlivnit procedura zvaná chemický peeling. Jedná se o poměrně starou metodu na hranici klasické medicíny a kosmetiky, která se vedle akné a jí podobné problematice věnuje také vyhlazování vrásek či stařeckých nebo pigmentových skvrn. Samotný proces obnovy začíná teprve 24 hod po lokálním nanesení chemické látky a podráždění pleti. Po zánětlivé a svědivé reakci dochází k hojení a vytvoření nové tkáně na místě té poškozené. V případě akné se doporučuje proceduru opakovat 4x po 14 dnech. Tím to však nekončí. Nová tkáň potřebuje přirozeně jemnou péči a speciální přípravky pro ošetřování.

Je nutné si uvědomit, že boj s akné i s jejími následky není otázkou krátké doby. Zarudlé plochy, pozůstatky zahojených hrbolků a jizvy po akné jsou tak výrazným porušením kůže, že vyžadují dlouhodobou péči a mnohdy odborný zákrok. Stále však spadají do kategorie kosmetických vad, které musejí být hrazeny jedině pacientem.