Acne rosacea

Acne rosacea, neboli růžovka, jak je podle svého vzhledu nazývána, je chronické zánětlivé kožní onemocnění. Někdy se uvádí, že se jedná o druh akné kvůli velmi nápadné podobnosti. Lidé si růžovku často pletou s obyčejnou akné, či ji považují za nemoc pijáků, a proto nevyhledávají žádnou odbornou pomoc nebo radu. Uvádí se, že rosaceou trpí asi 10% populace, přičemž více v dospělosti a zejména u žen světlého typu. Rozhodně by nemělo jít o podceňované onemocnění, neboť rosacea postupuje do horších stádií a přináší s sebou další komplikace.

Acne rosacea se vyskytuje pouze na obličeji, který je v partiích čela, nosu, tváří a brady výrazně růžový až rudý. Na tvářích se objevují pupínky a puchýřky, na rozdíl od akné však v tomto případě nenajdeme ucpané černé póry. V horších či pokročilejších stavech se acne rosacea projevuje zbytněním kůže nosu, jenž pak má houbovitý hrbolatý vzhled.

Za vznikem acne rosacea stojí hned dvě příčiny. Jedna z nich je stejná jako u akné, tedy porucha funkce mazových žláz. Druhou je porucha drobných cév na obličeji. Jako obvykle však sehrávají významnou roli ostatní faktory. Z velkého výčtu můžeme zmínit především

Růžovku však ke všemu provází vážná komplikace, na kterou by si pacienti měli dát pozor. Je jí zánět spojivek či rohovky a bez léčby by mohlo dojít až k oslepnutí. Mimo včasného zásahu dermatologa je tak u rosacey nezbytný dozor také očního specialisty.

Stejně jako u akné je jednou formou léčby acne rosacea laserové vyhlazení kůže, jež je v horších stádiích tohoto onemocnění velmi hrubá. Řešením může být také svěření se do rukou plastických chirurgů. Zásadními přípravky z pole léčiv jsou gely a krémy s obsahem metronidazolu nebo antibiotik, či pasty, v nichž je obsažen ichtamol. Pacienti shledávají velmi dobré výsledky v užívání isotretinoinu, který je však podáván až u velmi vážných případů.