Akné a sauna

Lidé trpící akné obvykle podniknou cokoli, co se zdá, že by jim stav jejich pleti mohlo alespoň nepatrně zlepšit. V případě akné a sauny se však názory různí a dermatologové bývají spíše váhaví. Sauna se totiž celkově nedoporučuje při zánětlivých kožních onemocnění, kde by pobyt v sauně znamenal zhoršení.

Saunování přinášející uvolnění a relaxaci má mimo jiné tu vlastnost, že roztahuje kožní póry a prokrvuje kůži. Akné a sauna tedy nemusí být vůbec špatný nápad pro vyzkoušení, vezmeme-li v potaz fakt, že roztažení pórů s následným ošetřením může póry vyčistit. Na druhou stranu roztažené póry jsou mnohem náchylnější k zanesení nečistotami. Akné a sauna je tedy tématem názorově značně rozpolceným.

K návštěvě sauny by však vždy měl svolit odborný lékař, který nejlépe odhadne, zda vám sauna stav akné ještě nezhorší. Při silném stádiu akné ale sauna rozhodně vhodná není. Ačkoli není zrovna akné nakažlivá či přenosná, platí, že lidé se zánětlivými kožními chorobami by neměli navštěvovat sauny veřejné.

Alternativou saunování je také pobyt v páře či jednoduché napařování obličeje, které se dá zvládnout i doma. Ovšem ošetření pod dohledem odborníka je v případě akné jistě rozumnější. Vedle klasické sauny či páry jsou k dispozici také tzv. infrasauny. Za pomoci všestranného terapeutického působení infračerveného záření dochází z hlediska akné především k regeneraci organismu, urychlení hojení a zastavení zánětů. Podstatným plus je také stimulace imunitního systému a likvidace virů a bakterií, kteří se podílejí na infekci v těle.

Ať už akné a sauna jako řešení pomáhá či ne, jde o velmi individuální záležitost. Někomu pomůže, někomu může stav zhoršit. Při tak dlouhodobém a nepříjemném onemocnění jako je akné, se však vyplatí zkoušet, co se dá, samozřejmě za předpokladu, že jednotlivé léčby nebude nebezpečně kombinovat. Avšak ani léčba akné a sauna nebude mít výsledky, pokud v ní pacient nevytrvá.