Akné a antikoncepce

V případě, že i po dlouhém boji akné stále odolává, existuje ještě jedno řešení, avšak pouze pro ženy. Hormonální antikoncepce znamená pro mnoho žen i dívek nejlepší léčbu akné, neboť pracuje s jednou z hlavních příčin jejího vzniku. Trápení s akné nakonec vyžaduje nejen pravidelné návštěvy dermatologa, ale také gynekologa, který vybere tu nejvhodnější antikoncepci právě pro vás. Někdy se doporučuje spolupráce také s endokrinologem, který odhalí případné jiné příčiny zdravotních potíží.

Akné a antikoncepce je stále častěji používaným spojením v léčbě této útrpné kožní nemoci. Gynekologové předepisují antikoncepci stále častěji jen jako prostředek ke zlepšení stavu akné, ale fakt, že zároveň chrání proti těhotenství, je neocenitelný.

Hormonální nerovnováha, která mimo jiné způsobuje akné, je dána tím, že se v ženském těle tvoří nadmíra mužského hormonu androgenu. Ten stimuluje činnost mazových žláz a tvorbu kožního mazu, takže se ženy často potýkají s mastnou pletí, akné, ale i vypadáváním vlasů. Akné a antikoncepce tedy vůbec není od věci. Při správně zvolené hormonální antikoncepci s antiandrogením efektem se dá opravdu docílit zlepšení, ne-li téměř odstranění akné z pleti, za pomoci dalších kosmetických pomocníků. Měli byste mít však na paměti, že i toto řešení léčby, tedy akné a antikoncepce, je zcela individuální a u každého nemusí přinést ovoce. Zkušeností mnoha žen také je, že po vysazení antikoncepce se akné ihned navrací, často ještě v horší formě než před započetím užívání. Dá se tedy říct, že problém akné antikoncepce obvykle jen odsouvá.

Ženy mají u nás na výběr z cca 30 druhů antikoncepčních pilulek. Z toho proti akné je asi nejběžněji užívanou antikoncepce pod názvem Jeanine, Diane 35, Pramino nebo Minerva, pohybující se v celkem rozumné cenové hladině.

Akné a antikoncepce tedy přináší veskrze velmi pozitivní výsledky. Zlepšení stavu pleti se dá ovšem očekávat teprve po 2-3 měsících od začátku užívání hormonální antikoncepce.