Mastná pleť

Mastná pleť je problém, s nímž se trápí drtivá většina všech mladistvých. Co udělat proto, aby se pleť tak strašně neleskla? Jak zabránit tomu, aby se objevovaly pupínky nebo aby po nich zůstávaly jizvy? Tyto a další otázky trápí nejen mladistvé, ale i lidi již se zralou pletí. Ani ta není výjimkou.

Mastná pleť, jejímž hlavním znakem je lesk a zanícená místa s pupínky, které způsobuje vyšší produkce mazu, není ničím neobvyklým. Zvýšená aktivita mazových žláz obvykle provází hormonální změny v období dospívání či během těhotenství. Stejně tak může být dána geneticky, což ovšem většinou znamená boj na celý život. Nejvíce mastná místa najdeme v tzv. T-zóně. Čelo, nos a brada je pokryta rozšířenými póry a komedony, které se snadno zanítí. Je nutné používat antibakteriální přípravky, které se aplikují přímo na postižená místa. Mělo by se předcházet tomu, aby přípravky na mastnou pleť nevysušovaly příliš. Pak je totiž veškerý boj zbytečný, neboť mazové žlázy začnou na obranu pleti produkovat mazu ještě více.

Obrovskou nevýhodou mastné pleti je skutečnost, že je předpokladem pro vznik akné. Vlastník mastné pleti má největší šance, že se u něj během puberty či dlouhodobých stresových potíží a špatné stravě rozvine akné. V tom případě je nejdůležitější začít co nejdříve s důkladnou péčí, ne- li léčbou u dermatologa.

Mastná pleť skrývá také jednu výhodu, kterou však oceníme daleko později než v pubertě. Působí velmi dlouho mladě, neboť díky mazu vznikají vrásky méně a v pozdějším věku, než je tomu například u pleti suché.

Problém mastné pleti může také spočívat v naší stravě a stravovacích návycích obecně. Ani nejlepší přípravky si nemusí s mastnou pletí poradit, pokud tvorbu mazu způsobují přímo potraviny, které pravidelně konzumujeme. Jde především o tuky a cukry. Na vině jsou také ostrá a kořeněná jídla.

Příčinnou problémů nejen s mastnou pletí, ale i ostatními typy pleti, může být také používání nevhodných jak ošetřujících, tak i kosmetických přípravků. Při jejich volbě musíme brát v potaz náš typ pleti a její reakce na určité složky přípravků. Mastná pleť jako nejvíce problematický typ pleti vyžaduje skutečně přípravky určené právě pro ni. Neváhejte zajít pro radu ani k odborníkovi.