Pupínky

Pupínky někdy pořádně potrápí každého z nás, dospělé nevyjímaje. Ať už jde o bílé zanícené pupínky či zarudlé bolestivé vřídky, vždy je jejich výskyt na naší pleti nevítaným. Naším úsilím, co nejrychleji se jich zbavit, zanášíme infekci hlouběji do pokožky a šíříme tak problém dál.

Pupínky na obličeji, zádech, ramenou či hrudníku jsou projevem různého stupně akné. Nejmírnější forma, která vás může potkat je acne comedonica. Tímto stupněm si v pubertě prošel asi každý, kdo občas našel na své tváři nějaký ten bílý pupínek či jen černé tečky, jež signalizují ucpané póry.

Problém nastává v druhé, středně těžké formě, acne papulopustulosa, kde je již možné mluvit přímo o akné. Tady už se potýkáme s tvrdými, bolestivými a zanícenými pupínky, s nimiž lze bojovat pouze speciálními přípravky.

K nejhorší situaci dojde u acne congoblata, která se vyznačuje spoustou bílých i černých pupínků, ale i hluboce zanícených pupenů, abscesů, po nichž se objevují nepěkné jizvy. Pokud výskyt takových pupínků přetrvává delší dobu a není možné se jich zbavit běžnými přípravky, je nutné začít navštěvovat dermatologa.

Ne vždy se ale musí jednat přímo o akné. Pupínky se mohou vyskytnout téměř kdekoli na kůži, zejména pak tam, kde je větší množství potních a mazových žláz. V těchto místech probíhá zvýšená produkce mazu či potu, který mazové žlázy ucpe a vytvoří tak podmínky k množení bakterií a vzniku zánětu. Ten se pak na kůži obvykle projeví nejdříve jako zarudlý, poté bílý pupínek.

Vznik akné nebo jen pupínků má své příčiny. K těm patří bezpochyby špatná strava plná cukrů, tuků a koření. Svou roli většinou sehrává také celkový psychický stav a míra stresu. Neméně důležitý je podíl hormonů na vzniku pupínků. V období puberty, těhotenství či jen menstruace je výskyt pupínků zcela běžný. I přesto je potřebná pravidelná péče o pleť jako forma prevence před vznikem jizev, vrásek a nepěkných flíčků po pupíncích.