Typ pleti

Pleť je naším odrazem jak po fyzické, tak i po psychické stránce. Stav naší pleti vypovídá leccos o stavu celého našeho organismu, proto bychom jeho signály občas neměli podceňovat. Pleť bohužel zůstává jedinou, kterou před okolím nemůžeme skrýt, tak jako ostatní části těla. Pokusy o takové jednání v podobě nánosů krycích kosmetických prostředků ve snaze alespoň trochu vylepšit náš vzhled většinou stav pleti ještě více zhoršují. Naprosto nezbytné je naopak kvalitní ošetřování a to na základě znalosti typu naší pleti. Ať už však máme problematický typ pleti či nikoli, pravidelné a důkladné čistění je nutností u každého typu.

Typ pleti se zpravidla rozlišuje podle činnosti mazových žláz a struktuře pleti na:

Normální pleť je tou, kterou by si přál mít každý. Tento typ pleti je takřka bezproblémový, jen málokdy se na ní objeví pupínek či zarudlá místa. Je hebká, bez mastných lesknoucích se ploch nebo naopak šupinek. I taková ideální pleť však potřebuje svou péči a pro ni určené přípravky.

Mastná pleť je nejčastější, pro teenagery typický typ pleti. Hlavním znakem mastné pleti je její lesk díky zvýšené produkci mazu. Na kůži se tvoří zanícené pupínky, často se objevuje akné. Tato pleť vyžaduje zvýšenou péči, v případě akné dokonce i pomoc odborníka. Vhodnými přípravky pro aplikaci přímo na zanícená místa jsou ty, které mají antibakteriální dezinfekční účinek. Přípravky nesmí však pleť vysušovat natolik, aby její reakcí byla ještě větší tvorba mazu. Správná volba přípravků by se měla uvážit a rozhodně se vyplatí do ní také investovat.

Suchá pleť je naopak na první pohled bez problémů, avšak najdeme na ní šupinky a podrážděná svědivá místa. Jde o typ pleti nejvíce náchylný na tvorbu vrásek. Suchá pleť patří do kategorie citlivé pleti, na níž mohou probíhat i alergické reakce. Pro ošetřující přípravky je vhodné zajít spíše do lékárny.

Smíšená pleť je kombinací znaků mastné a suché pleti. Mastná zůstává tzv. T-zóna, tedy čelo, nos a brada, zatímco tváře jsou vysušené. Přípravky na smíšenou pleť by měly především vyčistit zvětšené póry v mastné zóně, ale nevysušovat ještě více suchá místa tváří.