Akné a strava

O tom, že naše strava přímo ovlivňuje naše zdraví, není pochyb. Slyšíme to ze všech stran, ale přesto si nedáme říct a jíme, co nám chutná. Pak řada z nás zapláče nad výdělkem v ordinacích nejrůznějších specialistů chtíc po nich zázrak, pokud možno co nejrychleji a nejlevněji.

Málokdo si při výběru potravin uvědomuje, jaký budou mít vliv na jeho zdravotní stav. Obecně máme pojem o tom, že určité skupiny potravin mohou v dlouhodobém měřítku a za daných okolností způsobovat určitá onemocnění. Máme však většinou na mysli onemocnění vnitřních orgánů a podobně, ne však už největšího orgánu našeho těla, naší kůže. Přitom právě na kůži se nejvíce odráží náš celkový zdravotní stav. Kůže tvoří jakousi bariéru mezi vnitřním a vnějším prostředím. Je tedy důležité nejen to, co jíme, ale také, v jakém prostředí se pohybujeme.

V případě akné, jednoho z nejběžnějších onemocnění kůže, je tedy nezbytné zaměřit se na hledisko akné a strava. Ať chceme nebo ne, strava má schopnost zásadně ovlivnit stav i průběh akné. V mnohých případech může stát dokonce za jejím vznikem. Akné a strava musí být sledována v souvislostech. Platí, že potraviny s vysokým glykemickým indexem způsobují, že se zvýší produkce testosteronu v těle a tím i tvorba mazu. Tělo se tak zbavuje pro něj škodlivých látek, s kterými si nedokáže poradit.

Akné a strava je jedno z hlavních hledisek, na nichž by se mělo při léčbě akné brát zřetel. Investování hromady peněz do kosmetických přípravků je obvykle zcela k ničemu bez změny stravovacích návyků.

Potraviny či skupiny potravin, které mohou nejčastěji způsobovat akné, jsou:

Reakce organismu na akné a stravu je však velice individuální, proto je vhodné, vystopovat si sami takové složky stravy, po kterých se stav vaší pleti zhoršuje, a zásadně je omezit či je na chvíli přestat konzumovat úplně. Naopak je důležité zaměřit se na ovoce a zeleninu, jíst spíše bílé maso a dodržovat pitný režim.