Léčba akné

Rad jak se nejlépe zbavit akné už bylo rozdáno opravdu mnoho. Úskalí však tkví mimo jiné v tom, že léčba akné je u každého poměrně specifická, závislá na stádiu, v němž se postižený akné nachází, a souhře faktorů podílejících se na jejím vzniku.

To nejdůležitější u léčby akné je přirozeně už její prevence. Zabránění dalšímu rozšiřování je to první, co by měl každý udělat, potká-li ho toto nepříjemné onemocnění kůže. To lze zvládnout správnou hygienou, kosmetickými léčebnými přípravky, omezením některých skupin potravin a obecně lepší péčí o svou pleť. Nezbytné je pravidelné čistění a ošetřování pleti. Pozor však na velmi časté čistění a používání kosmetických přípravků, výsledek může být opačný.

Větší tvorba mazu a ucpávání mazových žláz je však člověku dané a ovlivnit to nelze. Dnes je běžně dostupná řada léčivých a hojivých prostředků proti zhoršování stavu akné. Většina obsahuje alkohol, dezinfekční či bylinné látky a přísady, některé zinek. Je však důležité zvolit si takové přípravky správně, s ohledem na typ pleti a stav akné.

Léčba akné by měla především zabránit vzniku hlubokých jizev a zarudlých ploch, kterých se velmi těžko zbavuje. V případě pokročilejšího stádia by měl léčbu stanovit specialista na problematiku kůže, dermatolog. Ten zpravidla nejdříve předepíše nějaký léčebný roztok, kterým se pleť pravidelně čistí. Lehké stadia akné vyžadují lokální ošetřování, zatímco těžké formy potřebují systémovou terapii. Léčba akné tak může zahrnovat delší užívání antibiotik, ať už v podobě gelů, mastí či tablet. Využívá se také léků ze skupiny retinoidů či výjimečně vakcinoterapie. Od dřívějšího častého používání fototerapie, tedy světloléčby, se upouští. Na účinky světla a slunce každá pleť postižená akné nereaguje tak příznivě.

Vyřešení problému nebo aspoň jeho výraznější zlepšení může samozřejmě pro ženy představovat hormonální antikoncepce. Kvůli obsahu antiandrogenu, hormonu, který působí proti mužským pohlavním hormonům, je v některých případech tato léčba akné úspěšná.