Akné na zádech
Akné se nemusí vůbec týkat jen obličeje. Když už člověka trápí, pak i na více místech, a to zejména na zádech a hrudníku. Někoho však postihne pouze akné na zádech a ramenou, kde se s ní bojuje mnohem hůře než na obličeji. Díky mnohem většímu počtu pórů jsou záda ideálním místem pro vznik akné.
Akné na zádech může procházet daleko agresivnějšími formami než na obličeji. I přes to, že kůže na zádech je mnohem silnější a odolnější, vznikají na ní nepěkné často velmi bolestivé uhříky, ale i velké boláky. Většinou se jich nejde zbavit tak dobře jako na obličeji, neboť bývají cystické. Cystické formy akné způsobují hluboké jizvy, které jen těžko odstraní i laser. Tyto jizvy si ale také velmi často děláme sami neodborným zásahem proti akné na zádech.
Názory na léčbu se různí. Někteří dermatologové volí pouze léčiva na předpis. Jiní doporučují benzoyl peroxidu, který působí antibakteriálně do hloubky a zamezuje tak množení bakterií. Ženy se akné na zádech snaží zbavit nasazením hormonální antikoncepce, která může být skutečně úspěšná, stále však problém pouze odsouvá. Po vysazení zažijí zklamání, když se jim akné vrátí v daleko horší formě.
Někteří odborníci vidí souvislost mezi akné a špatnou funkcí vnitřních orgánů, zejména střev při špatném trávení a jater. V těle totiž zůstávají toxiny, které mohou mít na vznik akné vliv. Detoxikací a zlepšením funkce trávicího traktu se v mnoha případech lze zbavit či výrazně omezit i akné. Pro detoxikaci se doporučují nápoje především z aloe vera, pro podporu funkce střev zejména konzumace sladkovodních řas například v tabletách.
Pro prevenci akné na zádech je jako u ostatních druhů akné důležitá každodenní péče a ošetření. Vhodné je dát si pozor na čisté oblečení i ložní prádlo, aby zbytečně nedocházelo k podráždění a roznášení akné na další místa zad a ramen. Od věci také není změna stravy, která může obsahovat potraviny, jež nejsou v boji proti akné zrovna nejlepší.